Budowa garażu z płyty warstwowej to popularne rozwiązanie dla osób, które chcą zaoszczędzić czas i pieniądze na procesie budowlanym. Co do zasady, każda budowa zwykle wiąże się jednak z dopełnieniem pewnych formalności. Czy jest inaczej w przypadku konstrukcji z pyty warstwowej? Czy budowa garażu z tego materiału wymaga pozwolenia, czy też nie? W niniejszym artykule odpowiadamy na te pytania. Zachęcamy do lektury.
Budowa garażu z płyty warstwowej bez pozwolenia – czy jest możliwa?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami można pobudować garaż z płyty warstwowej bez pozwolenia, ale tylko w określonych przypadkach. Aby móc podjąć się tego przedsięwzięcia, należy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim powierzchnia zabudowy garażu z płyty warstwowej nie może być większa niż 35 m². Ponadto liczba takich obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m².
Kiedy konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę garażu z płyty warstwowej?
Ci, którzy planują postawić garaż o większych gabarytach lub z dodatkową kondygnacją, muszą ubiegać się o pozwolenia na budowę. W przeciwnym razie postawienie budynku bez dopełnienia stosownych formalności, może być uznane za samowolę budowlaną, co nierzadko wiąże się z konsekwencjami np. finansowymi.
Jak uniknąć problemów związanych z brakiem pozwolenia na budowę garażu?
Aby uniknąć problemów związanych z brakiem pozwolenia na budowę garażu, warto dokładnie zapoznać się z przepisami prawa budowlanego oraz zasadami dotyczącymi budowy garaży z płyty warstwowej. W razie wątpliwości warto skonsultować się z architektem lub innym specjalistą w tej dziedzinie. Niezbędnych informacji mogą udzielić specjaliści z naszej firmy. Niemniej warto też zapoznać się z regulacjami w urzędzie gminy czy miasta adekwatnego do miejsca zamieszkania.
Podsumowując, budowa garażu z płyty warstwowej bez pozwolenia jest możliwa, jeśli spełnione zostaną określone warunki. Dbając o przestrzeganie przepisów oraz konsultując się ze specjalistami, można uniknąć problemów związanych z brakiem pozwolenia.